Search Results for - "aia continuing education"

Schedule

Event Type

Format

Track

 

Events

Keynote
Water
Austin Convention Center
Ballroom A
Monday, October 10
9:00AM - 10:00AM
Shaping Signals: Speculative Design for the Future
Diana Freeman-Baer, Phil Balagtas
Workshop
Water
Austin Convention Center
Room 6B
Monday, October 10
10:15AM - 12:30PM
We're From DC and Here to Help: The DPDAN Network
Beth Silverman, Clark Wilson, Elizabeth Okeke-Von Batten, Jess Zimbabwe
Dual / Solo / Panel
Cities
Austin Convention Center
Austin Suite
Monday, October 10
10:15AM - 11:15AM
Place by Design: Resilience + Health
Amarys Preuss, Bon Ku, Brendan Owens, Christina Hoxie, Eli Kaufman, Ellen Mitchell-Kozack, Eric Cesal, Joanna Frank, Julie Wellik, Katrina Spade, Omar Brownson, Thatcher Bean, Tom Dallessio
Competition
Place By Design
Austin Convention Center
Room 9BC
Monday, October 10
10:15AM - 11:15AM
CSR Beyond Carbon Neutrality
Adepeju Adeosun, Amanda Ravenhill, Marcius Extavour, Noah Deich
Workshop
Corporate Responsibility
Austin Convention Center
Room 2
Monday, October 10
10:15AM - 11:15AM
The Street of the Future
April Mims, Julian Spector, Ryan Popple, Zach Barasz
Dual / Solo / Panel
Cities
Austin Convention Center
Room 6A
Monday, October 10
11:30AM - 12:30PM
Place by Design: Art + Interaction
Anjali Deshmukh, Anne Guiney, Ben Sax, Bryce Detroit, Carol Coletta, Cezanne Charles, Fady Atallah, Jeanne Lambin, Jennifer Chenoweth, John Marshall, Molly Reichert, Nataly Gattegno, Susan Surface
Competition
Place By Design
Austin Convention Center
Room 9BC
Monday, October 10
11:30AM - 12:30PM
Keynote
Corporate Responsibility
Austin Convention Center
Ballroom A
Monday, October 10
2:00PM - 3:00PM
Equity in Practice: Building Power in the Rio Grande Valley
John Henneberger, Martha Sanchez, Nick Mitchell-Bennett, Thor Erickson
Dual / Solo / Panel
Cities
Austin Convention Center
Austin Suite
Monday, October 10
3:30PM - 4:30PM
Reviving Cities Through Collaboration
Fady Atallah, John Marcicky, Josh Bloom, Mouna Andraos
Dual / Solo / Panel
Place By Design
Austin Convention Center
Room 6A
Monday, October 10
3:30PM - 4:00PM
Dual / Solo / Panel
Place By Design
Austin Convention Center
Room 8ABC
Monday, October 10
4:15PM - 4:45PM
To Hell with Good Intentions: Design, Place + Community
Bryce Detroit, Carol Coletta, Gia Biagi, Susan Surface
Dual / Solo / Panel
Place By Design
Austin Convention Center
Austin Suite
Monday, October 10
4:45PM - 5:45PM
Reimagining Public Spaces through Cooperation
Fady Atallah, John Marcicky, Josh Bloom, Mouna Andraos
Workshop
Place By Design
Austin Convention Center
Brush Square
Monday, October 10
4:45PM - 5:45PM
Keynote
Conservation + Adaptation
Austin Convention Center
Ballroom A
Tuesday, October 11
9:00AM - 10:00AM
Place by Design: Urban Strategy + Civic Engagement
Adam Green , Ashley Hand, Carrie Kenny, Cynthia Nikitin, Francisco Contreras, Gia Biagi, Hebatuallah Hendawy, Kate Mayerson, Katherine Darnstadt, Lynn Osgood, Megan Lee, Michael Anthony Garcia, Shawn Lani, Tim McCollow, Trevor Dykstra
Competition
Place By Design
Austin Convention Center
Room 9BC
Tuesday, October 11
10:15AM - 11:15AM
Biophilic Cities
Amanda Sturgeon, Timothy Beatley
Workshop
Cities
Austin Convention Center
Room 6B
Tuesday, October 11
10:15AM - 11:15AM
Radical Empathy Building for Innovation
Nathan Kile Jr., Sarah Morris
Lab
Corporate Responsibility
Austin Convention Center
Room 7
Tuesday, October 11
11:30AM - 12:30PM
Place by Design: Revitalization
Alexis Rochas, Amanda Sturgeon, Andrea Bertassi, Annette Kim, Brian Glodney, Cristina Murphy, Elizabeth Timme, George Abbott, Helen Leung, Jared Edgar McKnight, Jennifer Irving, Keiko Cramer, Matthew Mazzotta, Olayami Dabls, Walker Wells
Competition
Place By Design
Austin Convention Center
Room 9BC
Tuesday, October 11
11:30AM - 12:30PM
HAZEL A Tool for Water-Smart Design in Drylands
Deborah Weintraub, Hadley Arnold, Leigh Christy , Rowan Roderick-Jones
Dual / Solo / Panel
Water
Austin Convention Center
Austin Suite
Tuesday, October 11
11:30AM - 12:30PM
Keynote
Cities
Austin Convention Center
Ballroom A
Tuesday, October 11
2:00PM - 3:00PM
Graphitecture: Interface for Placemaking
Brett Snyder, Carlos Sandoval Olascoaga, Janette Kim
Workshop
Place By Design
Austin Convention Center
Room 2
Tuesday, October 11
3:30PM - 4:30PM
Our Cities, Our Climate: A Solution Exchange
Angelica Maria Salas Salas, Antha Williams, Deborah Raphael, Sarah Gillian Ward, Steve Adler
Dual / Solo / Panel
Cities
Austin Convention Center
Room 5ABC
Tuesday, October 11
3:30PM - 4:30PM
Southwest Airlines Heart of the Community Grant Lab
Elena Madison, Laura Hoagland, Lola Bird
Lab
Place By Design
Austin Convention Center
Room 7
Tuesday, October 11
3:30PM - 4:30PM
Humanitarian Design Summit
Chantal Jandard, Lane Becker, Lauren Serota, Nadav Savio, Natasha Jimenez, Oliver Blank, Patrick Dale
Workshop
Conservation + Adaptation
Austin Convention Center
Room 6B
Tuesday, October 11
3:30PM - 5:45PM
Dual / Solo / Panel
Cities
Austin Convention Center
Room 8ABC
Tuesday, October 11
4:15PM - 4:45PM
Cradle to Cradle® Design Workshop
Jay Bolus, Victoria Walsh
Workshop
Corporate Responsibility
Austin Convention Center
Room 2
Tuesday, October 11
4:45PM - 5:45PM
Utilities in Emerging Markets
Bim Adisa, Seyi Fabode
Dual / Solo / Panel
Energy
Austin Convention Center
Room 8ABC
Tuesday, October 11
5:00PM - 5:30PM
Place by Design: Equity + Inclusion
Alex Sasayama, Angie Jean-Marie, Brett Snyder, Daniel Miller, Helen Slade, Mark Gardner, Mary Canning, McKenna Cole, Nina Claire Napawan, Rashmi Ramaswamy, Shawn Lani, Tara Eisenberg, Thatcher Bean, Thor Erickson, Tyrone Mullins
Competition
Place By Design
Austin Convention Center
Room 9BC
Wednesday, October 12
9:00AM - 10:00AM
Building a Smart Water City
Steve Adler, Suzanne Chiavari, Tim Braun, Kevin Allison
Dual / Solo / Panel
Water
Austin Convention Center
Austin Suite
Wednesday, October 12
9:00AM - 10:00AM
Place by Design: Speculative + Prototyping
Bryan Lee Jr, Doris Sung, Dustin White, Emma Lalley, Jennifer Pattee, Joseph Vandenorth, Katherine Darnstadt, Kory Bieg, Matt Ridenour, Michael Ford, Sean Ahlquist, Stephen Allcock, Wandile Mthiyane
Competition
Place By Design
Austin Convention Center
Room 9BC
Wednesday, October 12
10:15AM - 11:15AM
Health + Design Summit
Anne Guiney, Bon Ku, Karen Kubey, Matthew Trowbridge, Nella Young, Tom Dallessio
Workshop
Cities
Austin Convention Center
Room 2
Wednesday, October 12
10:15AM - 12:30PM
The Energy Gang Live: A Candid Take on the Energy Transition
Jigar Shah, Katherine Hamilton, Stephen Lacey
Dual / Solo / Panel
Energy
Austin Convention Center
Room 6A
Wednesday, October 12
11:30AM - 12:30PM
Collective Impact by Design
Bryan Boyer, Garrett Jacobs, Mariana Amatullo, Sachin Malhan
Dual / Solo / Panel
Cities
Austin Convention Center
Austin Suite
Wednesday, October 12
11:30AM - 12:30PM
Keynote Conversation: Designing a Just City - Hip Hop Architecture
Bryan Lee Jr, Michael Ford, Zack Greenburg
Keynote
Place By Design
Austin Convention Center
Ballroom A
Wednesday, October 12
2:00PM - 3:00PM
Ai Weiwei on Alcatraz: Art, Parks + VR
Cheryl Haines, Kate Bickert, Veda Banerjee
Dual / Solo / Panel
Place By Design
Austin Convention Center
Room 3
Wednesday, October 12
3:30PM - 4:30PM
Place-based Learning and the Future of Our Oceans
Chris Allen, Jamie Dwyer, Shawn Lani, Wallace J. Nichols
Dual / Solo / Panel
Water
Austin Convention Center
Room 6A
Wednesday, October 12
3:30PM - 4:30PM
Keynote
Conservation + Adaptation
Austin Convention Center
Ballroom A
Wednesday, October 12
4:45PM - 5:45PM

← Return to main search